Kolektory płaskie

Cieszą się niezwykłą popularnością wśród klientów z Polski i Europy. Zawdzięczają ją swojej atrakcyjnej cenie – o wiele niższej niż modeli próżniowych, a także szerokiej dostępności na rynku. Dodatkowym atutem jest ich nieskomplikowana budowa. Swoją nazwę zawdzięczają licznym powierzchniom płaskim, z których składa się całe urządzenie.

Coraz powszechniejsze stosowanie tego typu kolektorów wiąże się w szczególności z wzrastającą ceną energii konwencjonalnej. Właściciele prywatnych domów, którzy w przeciwnym wypadku zmuszeni byliby do opłacania wysokich rachunków, coraz częściej decydują się na bardziej ekologiczne (bo pochodzące ze słońca, a więc odnawialnego, niewyczerpanego źródła energii) rozwiązania, które w dodatku pozwalają zaoszczędzić znaczną ilość pieniędzy.

Konstrukcja

Kolektory płaskie najczęściej mają kształt prostokątny. Głównym elementem budowy jest płyta absorbera, do produkcji której zastosowano ciemne tlenki metali. Dzięki swojej barwie doskonale pochłania ona promieniowanie słoneczne. Funkcję ochronną spełnia zewnętrzne pokrycie ze szkła, które posiada doskonałe właściwości w zakresie przepuszczalności promieni. Czynnik grzewczy (glikol) transportowany jest miedzianymi przewodami rurowymi, które łączą się z płytą absorbera. Ostatnim elementem systemu jest izolacja cieplna, które uniemożliwia jego utratę. Do jej wykonania stosuje się wełnę mineralną. Całość zamknięta jest w obudowie, której zadaniem jest ochrona systemu przed szkodliwym działaniem czynników zewnętrznych.

Zasada działania

Nagrzane pod wpływem działania promieni słonecznych kolektory osiągają bardzo wysokie temperatury. Dzięki doskonale przewodzącej ciepło ciemnej powłoce, czyli absorberze, który pokryty jest ciemną warstwą tlenków metali, możliwe jest maksymalne pochłanianie promieni. Czynnik grzewczy przepływa przez system rurek miedzianych, połączonych z absorberem. W Polsce i naszym rejonie geograficznym czynnikiem grzewczym jest niezamarzający glikol, którego zadaniem jest odbiór ciepła od absorbera. Rurki mogą łączyć się ze sobą na rozmaite sposoby, wśród których do najpopularniejszych zalicza się połączenia meandrowe lub harfowe. Przewody cieplne transportują nagrzany glikol do kolejnych elementów systemu solarnego. Za ochronę przed czynnikami zewnętrznymi oraz utratą ciepła odpowiadają: obudowa, izolacja a także płyta szklana.

Zalety

Cena – jedną z głównych zalet kolektorów płaskich, przez wzgląd na którą cieszą się ogromnym zainteresowaniem klientów, są niskie koszty inwestycji. Ma to ogromne znaczenie szczególnie obecnie, kiedy wciąż mamy do czynienia ze wzrostem cen za energię konwencjonalną bez perspektyw na jej obniżenie.
Szybki zwrot inwestycji – dzięki niskim kosztom początkowym przeznaczone na budowę nakłady finansowe zwracają się w niezwykle krótkim czasie, zwykle w ciągu kilku lat, podczas gdy działanie urządzeń może trwać nawet kilkadziesiąt lat.
Możliwość dofinansowania – rozwiązanie to jest wspierane przez władze państwowe. Klienci indywidualni oraz wspólnoty mieszkaniowe decydujący się na ich zakup mogą zyskać 45% zwrotu kosztów zakupu oraz montażu tych systemów.
Długa żywotność – jak zasygnalizowano wyżej, urządzenia te w odpowiednich warunkach mogą działać nawet 25 lat.
Wysoka sprawność optyczna – wartość ta określa, w jakim stopniu energia emitowana przez promienie słoneczne, która dociera do urządzenia, może być przez niego przetworzona na ciepło użyteczne. Badania wykazały, że kolektory płaskie wykazują o wiele wyższą sprawność optyczną niż ich próżniowe odpowiedniki.
Sprawdzone rozwiązanie – systemy solarne oparte na tych rozwiązaniach są montowane już od wielu lat zarówno w Polsce, jak i całej Europie. Doświadczenie firm montażowych zapewnia profesjonalną instalację systemów, co z kolei gwarantuje ich właściwe działanie. Zdobyte przez lata informacje na temat ich budowy i działania powodują, że z łatwością można oszacować ich wydajność i opłacalność w konkretnym przypadku.
Niska awaryjność – dzięki prostej, nieskomplikowanej budowie opartej na wysokiej klasy komponentach urządzenia nie ulegają awariom i usterkom, zapewniając doskonałe działanie przez wiele lat.
Łatwość konserwacji i czyszczenia – prosta konstrukcja niesie za sobą także inną ważną zaletę – łatwość konserwacji, co jest ważne szczególnie zimą, kiedy powierzchnia systemu zostaje pokryta śniegiem. Szybkie i proste odśnieżanie zmniejsza także ryzyko wystąpienia uszkodzeń.
Odporność na uszkodzenia – ze względu na nowoczesny sposób wykonania, wykorzystujący technikę hartowanego szkła, konstrukcja jest odporna na uszkodzenia mechaniczne.
Uniwersalność zastosowania – w okresach letnich system może być stosowany nie tylko do podgrzewania wody użytkowej w domu oraz wspomagania systemu centralnego ogrzewania, ale także np. do podgrzewania wody w basenie, czy też do ogrzewania w domkach kempingowych. Pod tym względem kolektory płaskie przewyższają modele rurowe, które ze względu na wysoki kąt nachylenia absorbują latem mniej promieni, w związku z czym pozyskują mniejszą ilość energii i nie są tak wydajne w cieplejszych miesiącach roku.
Możliwość pracy w systemach biwalentnych – systemy te mogą być wykorzystywane w instalacjach, w których pracują inne urządzenia grzewcze, takie jak kotły gazowe i pompy ciepła.

Wady

Niestety, mimo swojej niskiej ceny oraz wysokiej sprawności optycznej kolektory te posiadają także pewne wady, które pod niektórymi względami czynią je gorszymi od modeli próżniowych.

Doskonałe działanie w okresie letnim nie przekłada się na okres jesienno-zimowy, kiedy istnieje największa potrzeba pozyskiwania ciepła.
Ze względu na płaską powierzchnię istnieje możliwość przykrycia jej warstwą śniegu, co w rezultacie prowadzi do wyłączenia systemu nawet na kilka dni.
Określony kąt padania (zazwyczaj 45°) powoduje konieczność zastosowania odpowiednio dużej ilości miejsca na dachu lub w ogrodzie.

Podsumowanie

Na czym polega specyfika kolektorów płaskich?
Są to urządzenia służące do pozyskiwania energii pochodzącej z promieni słonecznych jako źródła odnawialnego. Zbudowane są z absorbera w ciemnym kolorze, który doskonale pochłania ciepło i przekształca je w energię doprowadzaną do domu za pomocą czynnika grzewczego (glikolu).
Czym różnią się od kolektorów próżniowych?
Te drugie zbudowane są ze szklanych elementów w kształcie rur, natomiast w tych głównym elementem jest prostokątna płyta absorbera. W tych pierwszych kąt padania promieni słonecznych wynosi 90°, natomiast w drugich jest to około 45°. Ze względu na to systemy próżniowe cechuje większa wydajność i skuteczność działania zimą, a płaskie – latem. Znaczną różnicą jest także cena systemów.
Kiedy najlepiej zdecydować się na ich wybór?
Rozwiązania te najlepiej sprawdzą się w przypadku osób, które poszukują wsparcia do ogrzewania ciepłej wody użytkowej lub systemów centralnego ogrzewania w okresie miesięcy letnich. Mogą służyć także do podgrzewania wody basenowej lub ogrzewania domków kempingowych.
Mamy nadzieję, że zebrane przez nas informacje pomogą Państwu w podjęciu decyzji o wyborze systemów wykorzystujących odnawialne źródła energii oraz odpowiedniego dla siebie modelu kolektora. Służymy naszym doświadczeniem i pomocą, zapewniając profesjonalny montaż zakupionych systemów. Nasza oferta obejmuje wyłącznie urządzenia zbudowane z solidnych, wysokiej klasy komponentów, które gwarantują doskonałe działanie przez wiele lat.