Kolektory próżniowe

Te innowacyjne urządzenia są wykorzystywane do zamiany energii promieniowania słonecznego w ciepło użytkowe, które może być przeznaczone między innymi do podgrzewania wody, basenów, jak również jako wsparcie centralnego ogrzewania w okresach wczesnej wiosny czy późnego lata, kiedy temperatura jest niska, a ciepłownie nie pracują. Systemy solarne bazujące na tych urządzeniach są w stanie pracować nieprzerwanie przez 20 lat!

Wady i zalety

Do ich najważniejszych zalet należą:

wydajność nawet 30% wyższa w porównaniu do urządzeń płaskich,
niewielkie straty ciepła
bardzo duża żywotność,
funkcja pasywnego śledzenia słońca w ciągu dnia,
dostosowanie do pracy w instalacjach solarnych działających z ogrzewaniem wody użytkowej oraz wspomaganiem centralnego ogrzewania,
wysoka jakość rur, które zostały wykonane z wyjątkowo twardego szkła,
funkcjonalność oraz estetyka,
szansa na skorzystanie z dotacji z NFOŚiGW.
Zaś do wad zaliczyć można:

większa powierzchnia całkowita potrzebna do uzyskania tej samej mocy
kruchość, duża skłonność do pękania pod wpływem wahań temperatury
konieczność oczyszczania w przypadku oszronienia lub zasypania urządzenia śniegiem
wyższe koszty montażu i eksploatacji
Kolektory próżnioweGłównym wyróżnikiem kolektorów próżniowych jest wysoka jakość wykonania oraz efektywność pracy. Należy pamiętać o tym, że na rynku obecne są nie tylko markowe urządzenia, ale również tańsze zamienniki, które jednak nie odznaczają się tak znakomitymi parametrami. Firma Eko Sol dba o wykorzystanie oryginalnych produktów o doskonałych właściwościach, które będą znakomicie zachowywać się przez wiele lat. Na instalowane produkty otrzymają Państwo gwarancję na atrakcyjnych warunkach.

Na kolektory próżniowe składają się:

– rury, które dzięki napylonej na nie warstwie absorbera są w stanie kumulować promieniowanie słoneczne oraz zamieniać tę energię w ciepło. Próżnia, która pojawia się pomiędzy 2 warstwami szkła to doskonały izolator, który skutecznie ogranicza straty ciepła.

– miedziane rurki ciepła, wewnątrz których znajduje się pusta przestrzeń. Ich zadaniem jest przeniesienie absorbowanego ciepła przez rurę wprost do kanału zbiorczego.

– kanał zbiorczy jest zaizolowaną skrzynką, wewnątrz której umieszczona jest głowica wykonana z 2 wyprofilowanych rur miedzianych. Między nimi usytuowane są gniazda, do których wsuwane są kondensatory rurek ciepła.

– rama montażowa wykonana z nierdzewnej stali. To solidny element, wyróżniający się prostotą montażu. Uniwersalna konstrukcja umożliwia montaż urządzeń zarówno na płaskich, jak i skośnych dachach, a także na ścianach budynków czy na podłożu.

Napylone wewnątrz rury powłoki absorbera odpowiadają za wchłanianie promieniowania słonecznego, dzięki czemu są w stanie wytwarzać ciepło, które jest następnie przekazywane do rurek. W efekcie płyn będący w próżni zaczyna parować. Dzięki zjawisku konwekcji zaczyna się on przemieszczać w górę kondensatora, gdzie ciepło oddawane jest do czynnika grzewczego przepływającego przez głowicę, co powoduje płynne ogrzewanie wody znajdującej się w zbiorniku.

Mocowanie kolektora

Kolektory próżnioweJak już wcześniej wspomnieliśmy urządzenia te mogą być zamontowane na dachach skośnych i płaskich, jak również na ścianach czy na ziemi. Najważniejszym elementem przy wyborze miejsca montażu jest zagwarantowanie odpowiedniej ekspozycji na promienie słoneczne pojawiające się w ciągu całego dnia.

Zalety, które wynikają z nowoczesnej konstrukcji tych urządzeń to przede wszystkim:

– pasywne śledzenie słońca – zaokrąglona forma umożliwia na śledzenie słońca przez cały dzień. Dzięki temu nie ma konieczności stosowania dodatkowych urządzeń odpowiedzialnych za obracanie kolektora. Pozwala to na optymalne wyeksponowanie maksymalnej powierzchni absorpcyjnej na działanie promieni słonecznych.

– efektywność – próżnia wytworzona między dwoma warstwami szkła rury to świetny izolator odpowiadający za maksymalną redukcję straty ciepła. Dzięki temu sprawność systemu jest o wiele większa przy rosnących temperaturach czynnika grzewczego, a także niskich temperaturach na zewnątrz.

Działanie czynników atmosferycznych

Poszczególne części próżniowego kolektora słonecznego zaprojektowano w taki sposób, aby były w stanie sprostać najbardziej wymagającym warunkom atmosferycznym, takich jak promieniowanie ultrafioletowe, wysoka lub ujemna temperatura czy też wilgoć. Znakomitym przykładem jest wykorzystanie silikonowych gumek ochronnych u dołu rur w zastępstwie plastikowych lub gumowych uszczelek kanału zbiorczego. Należy zwrócić uwagę na fakt, iż guma silikonowa wyróżnia się doskonałą trwałością, a swoją elastyczność zachowuje nawet przy temperaturze przekraczającej ponad 200°C i intensywnym promieniowaniu ultrafioletowym.

Efektywność

Niezwykle istotny wpływ na uzysk energetyczny urządzenia ma jego kąt pochylenia. W okresie zimy jest on wyjątkowo niekorzystny. Kiedy mamy do czynienia z przepiękną pogodą promieniowanie słoneczne zachowane jest na poziomie ok. 1000 W/m2, natomiast kiedy na niebie obserwujemy pełne zachmurzenie wartość ta wynosi w granicach 100-200 W/m2. Spowodowane jest to tym, że promieniowanie podczerwone jest pochłaniane przez chmury, a jest ono niezwykle ważną częścią energii słonecznej. Z uwagi na to, że wówczas do kolektora dochodzi wyłącznie światło widzialne i jest ono przetwarzane na ciepło, ilość powstałej energii cieplnej jest niewielka. Bardzo ważnym elementem jest również izolacja systemu. Jeśli jest ona prawidłowo wykonana straty ciepła są niewielkie. W przypadku próżni izolacja ta jest o wiele skuteczniejsza, jednak wiąże się to również z trudniejszym odbiorem ciepła do instalacji grzewczej. Dlatego też trudno w tym przypadku wskazać wyraźną przewagę jednego rozwiązania nad drugim.

Zastosowanie opisanej metody grzewczej z pewnością przyniesie Państwu wiele korzyści, głównie jeśli chodzi o oszczędności w ogrzewaniu. To ekologiczny sposób na zapewnienie ciepłej wody w danym budynku, przy jednoczesnej łatwości w eksploatacji. Należy jednak pamiętać o pewnych ograniczeniach, a także prawidłowym ulokowaniu urządzenia. W przeciwnym wypadku uzyskane efekty mogą znacznie odbiegać od naszych oczekiwań.