Pompy ciepła

Zasada działania pompy ciepła

Powietrzne pompy ciepła w zależności od rodzaju i przeznaczenia mogą służyć do podgrzewania wody użytkowej lub ogrzania budynku, magazynów, zakładów przemysłowych. Najprościej mówiąc pompa ciepła działa na podobnej zasady co zwykła lodówka, tylko w odwrotną stronę. Pompa ciepła pobiera ciepło z otoczenia w którym się znajduje, ochładza je pobierając ciepło, którym podgrzewa ciepłą wodę użytkową znajdującą się w zasobniku.

Pompa ciepła

Pompa ciepła jest urządzeniem w której czynnik chłodniczy ciągle zmienia stan skupienia z gazu na ciecz. Pompa wykorzystując ciepło w pomieszczeniu oraz energie elektryczną do zasilania sprężarki podgrzewa wodę zgromadzoną w zasobniku. Parownik jest wymiennikiem ciepła między powietrzem- czynnikiem chłodniczym. W parowniku czynnik chłodniczy odparowuje przy niskim ciśnieniu i względnie niskiej temperaturze. Podczas odparowania czynnik chłodniczy wykorzystuje ciepło powietrza. Odparowany czynnik trafia do sprężarki gdzie zwiększane jest ciśnienie i temperatura. Sprężony i gorący czynnik trafia do skraplacza gdzie następuje oddanie ciepła z czynnika chłodniczego do wody. Czynnik skrapla się i przez zawór rozprężony wraca do parownika gdzie proces zaczyna się od nowa.

Na rynku mamy klika rodzaji pomp ciepła, najbardziej ekonomiczne i efektowne naszym zdaniem są powietrzne pompy ciepła zarówno do podgrzania ciepłej wody użytkowej jak i do ogrzania domu.


Dlaczego powietrzne pompy ciepła?

  • nie wymaga kosztownych odwiertów ,
  • nie wymaga budowy kotłowni i komina ,
  • ma długą żywotność nawet do 30 lat
  • możliwość wykorzystania do chłodzenia budynku w okresie letnim
  • wysoka wartość współczynnik COP
  • oszczędność kosztów energii do podgrzewania c. w. u.
  • podnoszenie wartości nieruchomości
  • cicha praca
  • łatwa instalacja i obsługa
Pompy ciepła

Pompa ciepła do przygotowania C.W.U

Powietrzna pompa ciepła to nowoczesne w pełni kompaktowe urządzenie służące do przygotowania ciepłej wody użytkowej. Pozyskuje ona energie z otoczenia w którym się znajduje lub z sąsiednich pomieszczeń . Wyposażona jest w zintegrowany zbiornik ze stali nierdzewnej lub ze stali emaliowanej o pojemności 200, 250 300L. Zabezpieczona anodą magnezową. Posiada grzałkę elektryczną oraz dodatkową wężownicę umożliwiającą współprace z instalacją solarną lub innym źródłem ciepła. Charakteryzuje się wysokim współczynnikiem COP (coefficient of performance). Współczynnik COP wylicza się wg wzoru:

COP= moc grzewcza urządzenia/ moc poboru napędu

Temperatura wody w zasobniku 60°C, co oznacza, że powietrzna pompa ciepła może być jedynym i głównym źródłem ciepłej wody użytkowej. W porównaniu z tradycyjnymi rozwiązaniami pozwala obniżyć koszty nawet do 80 %. Powietrzna pompa ciepła stanowi alternatywę dla instalacji kolektorów słonecznych, jest niezależna od słońca nie ma znaczenia czy jest dzień słoneczny czy pochmurny. Urządzenie pracuje przy temperaturze do -35°C. Powietrzna pompa ciepła jest w stanie zabezpieczyć w 100% zapotrzebowanie na ciepłą wodę użytkową dla domu jednorodzinnego, jaki również w małych przedsiębiorstwach.

Pompa ciepła do Centralnego Ogrzewania

Pompa ciepła jest urządzeniem, które w efektywny sposób umożliwia nam pobieranie ciepła z otaczającego nas środowiska. Pobierając ciepło z miejsca o niższej temperaturze za pomocą sprężarki podnosimy temperaturę czynnika, pozwalając na wykorzystania pobranej energii do celów grzewczych. Podstawową zaletą pompy ciepła jest to, że charakteryzuje się dużo mniejszym poborem energii elektrycznej w stosunku do oddanej energii cieplnej. W porównaniu do grzałki o tej samej mocy pobór energii elektrycznej jest kilka razy mniejszy. Powietrzna pompa ciepła nie wymaga budowy dolnego źródła ciepła, do jej montażu nie jest więc wymagana odpowiednia wielkość działki i nie trzeba wykonywać kosztownych robót ziemnych. Montaż urządzenie trwa zwykle od 1-2 dni.

Przy doborze powietrznej pompy ciepła trzeba zwrócić uwagę na dwa najważniejsze warunki:

  • budynek jest ocieplony zgodnie z normami budowlanymi
  • budynek posiada ogrzewanie podłogowe